
Stomatoloske ordinacije Srbija

Ko je Pierre Fauchard?
19. Juli 2013 - Nenad S.
Pierre Fauchard (1678 - 22. Mart 1761) bio je poznati francuski doktor, danas slovljen za "oca moderne stomatologije". Široko je poznat po svojoj knjizi "Le chirurgien dentiste" (The Surgeon Dentist - 1728) u kojoj je opisao osnove oralne anatomije i oralnih funkcija, znake i simbole oralne patologije, operativne metode za uklanjanje karijesa i restauraciju zuba, periodontalne bolesti, ortodonciju, zamenu i transplantaciju nepostojećih zuba.
NJegova knjiga važi za prvi kompletan stručni rad u stomatologiji. Nakon nje i služeći se njome, stomatologija se razvijala dalje u raznim delovima Evrope.
Rodjen u veoma skromnoj porodici, sa 15 godina pridružio se francuskoj kraljevskoj mornarici, gde je došao pod uticaj Alexandera Potelereta, majora i hirurga, koji je proveo veliki deo svog vremena izučavajući bolesti zuba i usta.
U tom periodu, Fauchard je uvideo da su mornari na dugim putovanjima patili od scorbutusa (lat) uzrokovanog ishranom siromašnom vitaminom C. Bolest se manifestuje, između ostalog, otečenim desnima koja krvare i otvaranjem prethodno zalečenih rana. Vitamin C je neophodan za sintezu kolagenih vlakna, a bolest, nelečena, vodi do opšte slabosti, visoke temperature pa čak i smrti.
Počeo je sa istraživanjima i odlučio da svoja znanja sa broda prenese dalje. Ova ideja uticala je na odluku da postane ratni lekar.
Prvi deo njegove knjige sadrži 38, a drugi 26 glava. Oba dela sadrže zajedno 42 skice hirurških instrumenata i njihove upotrebe. Većina ideja predstavljenih u njoj bile su poptuno nove u stomatologiji.
Jedna od njegovih ideja, koja je privukla veliku pažnju, bila je upotreba ljudskog urina za potrebe lečenja početnih stadijuma karijesa. Sastojak urina koji Pierre tada nije mogao da identifikuje bio je amonijak, "zaslužan" za dobre rezultate ovakvog lečenja. Pomešan sa vodom daje izrazito alkalan rastvor.
Iako je korišćen od prastarih vremena pa sve do srednjeg veka, ovakav tretman nailazi kasnije na otpor, kako pacijenata tako i lekara.
Zanimljivo je da je u svojoj knjizi, ali i tokom svih svojih predavanja, kritikovao i napadao "stomatološke šarlatane" tog vremena, kako ih je on nazivao. Njihov rad i praksa iskorišćavali su pacijente zarad materijalne koristi. Upozoravao je svoje studente kakvim se sve lošim tehnikama oni koriste, i kako da ih izbegnu. Isto tako, učio ih je kako da prepoznaju njihove lažne plombe.
Novine koje je Fauchard uveo u stomatologiju tog vremena bile su revolucionarne. I današnja stomatologija bazira se na njima, a neke od najznačajnijih su:
-
Okarakterisao je tadašnju nemačku teoriju zubnog crva kao netačnu u njenom objašnjenju nastanka karijesa. Njegova istraživanja mikroskopom utvrdila su na nema dokaza o crvima.
-
Otkrio je da je uzrok nastanka karijesa šećer, i da bi ljudi trebali da ograniče njegovu upotrebu u svakodnevnoj ishrani.
-
Uveo je zubne ispune (plombe) kao rešenje zubnih kaviteta i za tu svrhu predložio je amalgame kao što su olovo, kalaj i zlato. Učio je ljude da zube treba periodično očistiti kod stomatologa.
-
Bio je ispred svog vremena učeći o tome kako treba pozdraviti pacijenta i razgovarati sa njim, i u kojoj tačno poziciji on treba da sedi.
-
Preporučio je da stomatolog stoji iza pacijenta i tako mu pomogne da se opusti, prvi je uveo koncept lampe na stomatološkoj stolici.

Hirurški instrumenti sa kraja 17. veka koje je napravio tokom istraživanja i izučavanja oralne hirurgije

Dijagram iz ranog 18. veka pokazuje proceduru uključenu u restauraciji zuba
I više nego revolucionaran pogled i shvatanje za to vreme, zar ne? U svakom slučaju, s'pravom je dobio pomenuti nadimak.
